25 lat Szkoły Podstawowej nr 16 w Przemyślu

Nieubłagany upływ czasu chyba najbardziej zaskakuje tych, którzy 1 września 1991roku rozpoczynali pracę w Szkole Podstawowej nr 16, a jest nas sporo, bo kilkanaście osób. Ciągle czujemy się pełni energii i tylko coraz słabszy wzrok i coraz więcej siwych włosów na głowie i zmarszczek na twarzy są wyraźnym dowodem, że te 25 lat naprawdę minęło. Upływ czasu odczuwają chyba także niektórzy rodzice, bo nie tak dawno sami byli uczniami „szesnastki”, a teraz spotykają swoich dawnych nauczycieli na zebraniach klasowych własnych dzieci.
Ukoronowaniem Jubileuszu 25-lecia Szkoły był uroczysty koncert, który odbył się 20 października w Zamku Kazimierzowskim. Koncert poprzedziła Msza Święta, koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Józefa Michalika, z udziałem Księdza Prałata Mariana Koźmy i zaproszonych księży. Licznie uczestniczyli w niej zaproszeni na jubileusz goście, uczniowie i absolwenci szkoły, byli i obecni nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice naszych uczniów.
Koncert rozpoczął się polonezem, zatańczonym przez uczniów klasy 2c SP. Następnie głos zabrała pani dyrektor Alicja Dobosz, która serdecznie powitała przybyłych na naszą uroczystość gości, a wśród nich panie i panów: Janusza Hamryszczaka, wiceprezydenta Miasta Przemyśla, Ewę Sawicką i Adama Łozińskiego – radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli Biur Poselskich Andrzeja Matusiewicza i Marka Rząsy, Jerzego Góralewicza, sekretarza powiatu przemyskiego, Elżbietę Tarnawską, naczelnika Wydziału Edukacji, Danutę Wiech, naczelnika Wydziału Spraw Społecznych, Małgorzatę Sobczyńską-Maroń, wizytatora Kuratorium Oświaty, Janusza Piwińskiego i Stanisława Lepszego – prezesów Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także byłych dyrektorów i pracowników szkoły, dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek oświatowych oraz rodziców i sympatyków naszej szkoły.
W dalszej części Koncertu goście, nauczyciele i delegacje uczniów mieli okazję obejrzeć krótkie prezentacje multimedialne, przedstawiające historię szkoły, jej tradycje i  dorobek. W rolę konferansjerów wcielili się uczniowie gimnazjum: Marcelina Śmigielska z 3b i Konrad Widaj z 2b. Każda prezentacja połączona była z poezją, piosenką, tańcem. Było poważnie, chwilami bardzo wzruszająco, wesoło i pogodnie.  Poprzez prezentację „Przyświeca nam patriotyzm” przenieśliśmy się w przeszłość. Do czasów, gdy nasi Patroni, Orlęta Lwowskie, oddawali życie za Ojczyznę. Prezentacja ukazywała także 25 lat kształtowania patriotycznych postaw naszych wychowanków. Tę część Koncertu zakończyła Zuzia Nizio z 6c wzruszającą piosenką o Lwowie.
Wyróżnia nas integracja to kolejna prezentacja, którą przedstawili Natalia Wołoszyn, Amelia Hardaluk i Łukasz Damaszko. Dzięki niej wszyscy uczestnicy Koncertu mogli poznać lub przypomnieć sobie działania podejmowane w naszej szkole z myślą o uczniach niepełnosprawnych. Jak się okazuje, niepełnosprawność nie musi ograniczać. Dowodem na to jest porywający występ Sary Staszyszyn z 4a, która razem ze swoim kolegą, Pawłem Babiakiem z 4b, wystąpiła w układzie tanecznym, wzruszając widownię do łez.
Zdrowie jest drogowskazem – autorki kolejnej prezentacji przypomniały, że jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie i podejmujemy różne działania, których głównym celem jest
propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży i aktywnych sposobów  spędzania wolnego czasu.
Lubimy się uczyć, a nauka to wielka sztuka…
W ciągu dwudziestu pięciu lat nasi uczniowie wielokrotnie to udowadniali. Podczas Koncertu mogliśmy przypomnieć sobie, a młodsi poznać, nazwiska naszych uczniów, którzy przez lata zajmowali czołowe miejsca w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie (język polski, języki obce, biologia, fizyka, chemia, matematyka, informatyka, technika). Dużym zainteresowaniem cieszą się wśród naszych wychowanków konkursy, w tym ogólnopolskie, których celem jest propagowanie wiedzy o „Małej Ojczyźnie”. W tej dziedzinie co roku mamy laureatów.
Świat nie zna granic językowych, więc uczniowie naszej szkoły aktywnie uczą się języka angielskiego i niemieckiego. Zdają egzaminy państwowe, biorą udział w programie Sokrates Comenius, Erasmus+, uczestniczą w wymianach międzynarodowych i oczywiście odnoszą sukcesy w różnych konkursach. Potrafią także śpiewać w językach nieeuropejskich, co udowodnił chór pieśnią Zulu „Siyahamba” i  po francusku. Zuzia Gaweł z 6a  wykonała piosenkę „Dermiere dense”, a chór – piosenkę z filmu „Pan od muzyki”.
Nie samą nauką żyje młody człowiek…
Może aktywnie uczestniczyć w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych i rozwijać swoje zainteresowania i predyspozycje sportowe. Podczas Koncertu Artur Buć, Dawid Kopeć, Mateusz Kowal i Andrzej Zaborniak z 2b gimnazjum  podbili widownię swoim występem. Pokazali, że człowiek jest panem swojego ciała i pracą może osiągnąć zadziwiające efekty.
Młody człowiek lubi podróże, dlatego chętnie jeździ na wycieczki szkolne i zwiedza różne zakątki Polski. Prezentacja „Turystyczne migawki” była powrotem do wielu miejsc, które odwiedzili nasi wychowankowie. Ale, jak powiedziała gimnazjalistka Jagoda Czyż z 3b, kto nie podróżuje, to tak, jakby przeczytał tylko jedną stronę pasjonującej książki. Turystyczne migawki uzupełniła Julia Mielniczek z 6b, piękną piosenką „Gór mi mało”.
…śpiewać i tańczyć każdy może,
ale tylko wtedy, jeżeli ma talent. Wiktoria Wojnicka-Wlazło z klasy 2a SP realizuje swoje marzenia poprzez balet. Jej taniec wzruszał i zachwycał. Dodawały skrzydeł i wzruszały również występy naszych solistek ze szkoły podstawowej – Julii Muzyczki z 3c, Zuzi z 6a, Zuzi z 6c, Julii z 6b. W doskonały nastrój wprowadzały nas także uczennice gimnazjum: Kasia Buksa, Natalia Le Hong, Kornelia Szymeczko i siostry Joasia i Julia Karpińskie, które wcieliły się w role niesfornych uczennic i bezradnych nauczycielek.Chór kolejny raz pokazał swoją klasę. Brawurowo zaśpiewał kilka piosenek, ale największy entuzjazm wśród widzów wywołało „Tango” , „Ping-pong” i, zaśpiewany na koniec prawie z całą widownią, refren przeboju Maryli Rodowicz „Ale to już było”.
Po Koncercie wszyscy zaproszeni goście mogli wziąć udział we „Wspomnieniach przy kawie”, porozmawiać z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, obejrzeć gromadzone pieczołowicie przez 25 lat kroniki szkoły i wspaniałą wystawę fotografii „Wspomnienia w obiektywie”, która, już w szkole, będzie jeszcze do końca roku szkolnego przyciągać naszą uwagę, wzruszać i przywoływać miłe wspomnienia. Może odnajdziecie siebie na zdjęciach?
 

Tekst zredagowała E.Tondera


 

TV PODKARPACKA – tutaj można oglądnąć relację z obchodów 25-lecia naszej szzkoły.

 


 

O Szkole Podstawowej nr 16 w Przemyślu:

  1. „W zdrowej szkole zdrowy duch” – oglądnij
  2. „Integracja w naszej szkole” – oglądnij
  3. „Turystyka” – oglądnij
  4. „Sport” – oglądnij
  5. „Prezentacja artystyczna” – oglądnij

 

Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content