Andrzejki w 5D

Andrzejkowych wróżb moc….

W dzisiejszych czas w dobie galopującej globalizacja zapominamy o dawnych tradycjach
i zwyczajach. Myślę, że warto kultywować nasze piękne, a często zapomniane obyczaje. Niewątpliwie Andrzejki należą do takich świąt.

Warto wiedzieć, że św. Andrzej patronował pannom chcącym szybko wyjść za mąż. Wiedziały, że w jego imieniny, dzięki wróżbom miały szansę dowiedzieć się, jak ułoży się ich życie uczuciowe. Początki tego święta sięgają starożytnej Grecji, w której imię Andrzej kojarzono ze starogreckim andros i aner oznaczającymi męża lub mężczyznę lub adnreios (dzielny, mężny), nawiązującym do męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. 

W języku polskim słowo andrzejki pojawiło się za sprawę renesansowego poety Marcina Bielskiego, który w jednym ze swoich utworów umieścił wzmianki o andrzejkowych wróżbach.

Dzisiaj najbardziej popularną wróżbą andrzejkową jest lanie wosku i interpretowanie powstałych kształtów. Natomiast nasze prababki były bardziej pomysłowe. Wierzono dla przykładu, że gałązka z wiśni lub czereśni zerwana przez pannę w dniu św. Andrzeja, jeśli zakwitnie w wigilię Bożego Narodzenia, stanowi wróżbę rychłego zamążpójścia. Losowano także przedmioty o symbolicznym znaczeniu: listek – staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – zamążpójście, różaniec – stan zakonny. Dziewczęta wychodziły także przed dom i nasłuchiwały, z której strony zaszczeka pies, gdyż stamtąd należało oczekiwać przybycia narzeczonego. Liczyły także sztachety w płocie. – Co ciekawe, ile młodych osób wie, co to sztachety. – Sprawdziłam w klasach, w których uczę, niestety, niewiele.

Parzysta ich liczba oznaczała szczęście w nadchodzącym roku, nieparzysta zaś kłopoty.

Uczniowie klasy 5D poznali wiele zwyczajów andrzejkowych podczas klasowej uroczystości. Były wróżby z losowaniem kolorów kart, sprawdzaniem, jakie imię będzie nosiła przyszła dziewczyna
i chłopak, koło fortuny i odczytywanie przepowiedni z ciasteczek.

Ten ostatni zwyczaj przywędrował do nas ze wschodu i można by rzec świetnie się zaadaptował wśród różnorodnych andrzejkowych wróżb i zabaw.

Uczniowie klasy 5D obdarowali nauczycieli i pracowników szkoły ciasteczkami z wróżbą. Było przy tym wiele śmiechu i zabawy, zwłaszcza gdy ciasteczko wywróżyło komuś podwyżkę lub wspaniałą odmianę losu. Mam nadzieję, że wszystkie pozytywne wróżby się spełnią do następnych Andrzejek.

Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content