Andrzejki w 5D

Andrzejkowych wróżb moc….

W dzisiejszych czas w dobie galopującej globalizacja zapominamy o dawnych tradycjach
i zwyczajach. Myślę, że warto kultywować nasze piękne, a często zapomniane obyczaje. Niewątpliwie Andrzejki należą do takich świąt.

Warto wiedzieć, że św. Andrzej patronował pannom chcącym szybko wyjść za mąż. Wiedziały, że w jego imieniny, dzięki wróżbom miały szansę dowiedzieć się, jak ułoży się ich życie uczuciowe. Początki tego święta sięgają starożytnej Grecji, w której imię Andrzej kojarzono ze starogreckim andros i aner oznaczającymi męża lub mężczyznę lub adnreios (dzielny, mężny), nawiązującym do męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. 

W języku polskim słowo andrzejki pojawiło się za sprawę renesansowego poety Marcina Bielskiego, który w jednym ze swoich utworów umieścił wzmianki o andrzejkowych wróżbach.

Dzisiaj najbardziej popularną wróżbą andrzejkową jest lanie wosku i interpretowanie powstałych kształtów. Natomiast nasze prababki były bardziej pomysłowe. Wierzono dla przykładu, że gałązka z wiśni lub czereśni zerwana przez pannę w dniu św. Andrzeja, jeśli zakwitnie w wigilię Bożego Narodzenia, stanowi wróżbę rychłego zamążpójścia. Losowano także przedmioty o symbolicznym znaczeniu: listek – staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – zamążpójście, różaniec – stan zakonny. Dziewczęta wychodziły także przed dom i nasłuchiwały, z której strony zaszczeka pies, gdyż stamtąd należało oczekiwać przybycia narzeczonego. Liczyły także sztachety w płocie. – Co ciekawe, ile młodych osób wie, co to sztachety. – Sprawdziłam w klasach, w których uczę, niestety, niewiele.

Parzysta ich liczba oznaczała szczęście w nadchodzącym roku, nieparzysta zaś kłopoty.

Uczniowie klasy 5D poznali wiele zwyczajów andrzejkowych podczas klasowej uroczystości. Były wróżby z losowaniem kolorów kart, sprawdzaniem, jakie imię będzie nosiła przyszła dziewczyna
i chłopak, koło fortuny i odczytywanie przepowiedni z ciasteczek.

Ten ostatni zwyczaj przywędrował do nas ze wschodu i można by rzec świetnie się zaadaptował wśród różnorodnych andrzejkowych wróżb i zabaw.

Uczniowie klasy 5D obdarowali nauczycieli i pracowników szkoły ciasteczkami z wróżbą. Było przy tym wiele śmiechu i zabawy, zwłaszcza gdy ciasteczko wywróżyło komuś podwyżkę lub wspaniałą odmianę losu. Mam nadzieję, że wszystkie pozytywne wróżby się spełnią do następnych Andrzejek.

baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Rekrutacja_Logo z Canvy
Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content