Dekameron

Projekt Dekameron

W XIV wieku Giovani Boccacio stworzył dzieło zatytułowane Il Decamerone. Jest to zbiór nowel, które mówią o włoskich obyczajach, przywarach, różnych obliczach miłości. W trakcie zarazy grupa szlachetnie urodzonych dziesięciu osób chroni się w okolicy Florencji. Każdego dnia jedna z nich opowiada pozostałym florentyńczykom nowelę. W ten sposób, w ciągu stu dni opowiedzianych zostaje sto różnego rodzaju historii.

Czym jest projekt Dekameron?

Projekt Dekameronskierowany jest do uczniów naszej szkoły z klas IV –VIII. Polega na pisaniu opowiadań tak, by każdego dnia na stronie szkoły pojawiła się jedna historia. Tematyka opowieści jest dowolna, może mieć również formę listu lub pamiętnika, jednak historia musi być:

- niepublikowanym wcześniej dziełem ucznia,

- liczyć min. 150 słów (czcionka Calibri 12),

- zawierać przynajmniej 5 wyznaczników opowiadania: czas akcji, miejsce akcji, opis krajobrazu/ przedmiotu/ postaci/ przeżyć wewnętrznych, elementy charakterystyki, dialog, monolog, retrospekcję, punkt kulminacyjny, puentę.

Opowiadanie wraz ze zgodą Rodzica na publikację na stronie internetowej szkoły należy przesłać w pliku Word swojemu nauczycielowi poloniście na adres e-mail. Opowiadania stopniowo będąumieszczane na stronie szkoły. Nagrodą za udział w projekcie jest ocena z języka polskiego w kategorii projekt. Jeden uczeń może wysłać kilka różnych opowiadań. Każdego, kto stworzył już wcześniej niepublikowane historie, którymi chce podzielić się z innymi czytelnikami, lubi pisać, posiada nieokiełznaną wyobraźnię, pragnie spróbować sił jako pisarz, zapraszamy do udziału w projekcie!

Gacuś w nieznanym świecie

Mit o powstaniu śniegu. Hania