Fakty i mity dotyczące pomaganiu dzieciom w nauce

Dnia 26 listopada 2015r. odbył się wykład pani Joanny Markin oraz Katarzyny Kmicikiewicz pt. „Fakty i mity dotyczące pomaganiu dzieciom w nauce”. Przedstawiamy krótkie streszczenie wykładu.

Dobra organizacja dnia, czyli dobre rozplanowanie czasu pracy i zabawy jest istotne w tym, aby dziecko przyzwyczaiło się i nauczyło zasad pracy. Dziecko wymaga życia w określonym rytmie i ładzie , tylko w tedy jego organizm ma czas na regenerację. Ważne jest, aby zadanie domowe było wykonywane przez dziecko zawsze o tej samej porze dnia. Równie ważne jest zaplanowanie wypoczynku,bowiem zrelaksowane dziecko szybciej zapamiętuje i skupia uwagę . Zadanie domowe powinno być wykonywane zawsze w tym samym miejscu, w którym powinien panować porządek,nie powinny znajdować się rzeczy, które rozpraszają dziecko. Po szkole dziecko ma czas na rzeczywisty i adekwatny do wieku odpoczynek. Najlepszą formą odpoczynku dla dziecka jest wyjście na spacer, plac zabaw, relaksacja na świeżym powietrzu. Najbardziej niewskazaną formą odpoczynku jest spędzanie czasu przed telewizorem bądź komputerem. Prawidłowa dieta bogata w białko i witaminy oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe jest istotna w tym, aby nasze dziecko dobrze funkcjonowało.
Dobrej motywacji dziecka do nauki sprzyjają pochwały i nagrody. Pochwała powinna zawierać konkretne i dokładne informacje, które opisują co dziecko osiągnęło i jaką zdobyło umiejętność, ważne jest docenienie wysiłku dziecka. Nagrody należy stosować z umiarem.

Druga część wykładu dotyczyła skutecznego dobrego wychowania, czym dziecko żyje tego się nauczy. Oto 10 przykazań mądrego, dobrego i skutecznego wychowania.

1.Miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci, pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.
2.Słuchaj uważnie tego co mówi Twoje dziecko, interesuj się tym, co robi i co czuje.
3.Wyznaczaj swojemu dziecku granice, to daje poczucie bezpieczeństwa.
4.Dbaj o rozwój pozytywnych wartości.
5.Chwal i zachęcaj swoje dziecko do podejmowania wysiłku.
6.Szanuj swoje dziecko, pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji .
7.Bądź rodzicem a nie przyjacielem, rodzic ma być autorytetem, który stawia granice.
8.Utrzymuj dyscyplinę ale nie karz, dyscyplina ma pobudzać do uczenia się ,a nie powodować krzywdę dziecka.
9.Rozmawiaj, nie komunikuj, skupiaj się na słuchaniu i wczuwaniu się, daj znać że rozumiesz swoje dziecko.
10.Nie zapominaj o własnych potrzebach.

Streszczenie – Alicja Mazurek

Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content