„Jak być z osobą wracającą do szkoły po leczeniu przeciwnowotworowym

12 lutego bieżącego roku w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty: „Jak być z osobą wracającą do szkoły po leczeniu przeciwnowotworowym”.  Zostały one przygotowane przez grupę nauczycieli oraz uczniów klas ósmych.

Podczas zajęć można było się dowiedzieć między innymi: czym jest rak, co go powoduje, jakie są jego objawy, leczenie i skutki. Mówiono również o tym, jak się zachować, gdy osoba po leczeniu wróci do szkoły. Uczestnicy warsztatów mogli wziąć też udział w quizie wiedzy dotyczącej nowotworów dziecięcych.

Prowadzący kierowali do publiczności wiele pytań, a ona chętnie uczestniczyła zajęciach poprzez udzielanie spontanicznych odpowiedzi, udział w doświadczeniach, symulacjach i pracy w grupach. Gośćmi specjalnymi były uczennice klasy III a, które czynnie wspierały swoją koleżankę od początku leczenia. Opowiedziały one, jak wyglądała ta pomoc ze strony całej klasy. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik mógł sobie przypiąć złotą wstążkę, która jest symbolem walki z nowotworami dzieci.

Czy warsztaty były udane? Jeśli choć jedna osoba biorąca w nich udział uświadomiła sobie, jaką chorobą są nowotwory, jakie skutki niesie za sobą leczenie i jak potrzebne jest wsparcie przyjaciół w procesie powrotu do zdrowia, to odpowiedź brzmi: tak, warsztaty były udane.

Red. Szymon Rakicki