Spotkanie w Siauliai

W terminie 11-17 lutego 2018 odbyło się trzecie i zarazem ostatnie spotkanie młodzieży realizującej projekt be-well@school.eu w ramach programu Erasmus+. Litewskie gimnazjum Sauletekis w Szawle gościło młodzież i nauczycieli ze szkół partnerskich z Włoch, Niemiec oraz ośmiu uczniów klasy 2gc i 3gb naszej szkoły z nauczycielką języka angielskiego, panią Sylwią Kwiatkowską i nauczycielką techniki, panią Haliną Stachowicz. Tematem przewodnim tego finałowego spotkania było zdrowe życie i dobre samopoczucie w szkole (bewell@school). Przygotowując się do wizyty w Szawle uczniowie, wzorem wcześniejszych spotkań, pracowali w czterech międzynarodowych grupach zadaniowych, każda pracując nad jednym wybranym tematem – Jak zdrowo się odżywiać?, Jak mądrze i zdrowo spędzać czas wolny?, Jak powiedzieć nie uzależnieniom?, Zdrowy styl życia? Efekty współpracy online zaprezentowano w trakcie spotkania podsumowującego wizytę i cały program. Ponieważ większość zajęć odbywała się w formie warsztatów, uczniowie mieli szansę nie tylko słuchać co robić by zdrowo żyć, ale przede wszystkim próbować stosować przekazane im wskazówki w praktyce. Gospodarze spotkania zaproponowali szereg niezwykle ciekawych zajęć dla młodzieży – warsztaty zdrowego gotowania, zajęcia sportowe prezentujące różne formy aktywnego wypoczynku – od skoków na trampolinie, poprzez wschodnie sztuki walki po jazdę figurową na lodzie i litewskie tańce ludowe. Odwiedzili również znaną na świecie wytwórnię sera Dziugas, by poznać cały proces jego tradycyjnej, nieskażonej nowoczesnością produkcji, skosztować różne jego odmiany i dowiedzieć się jak szukać wartościowej i zdrowej żywności. Każdy projektowy wyjazd uczniów to również szansa na poznanie kraju gospodarzy, historii i kultury, a pobyt na Litwie zbiegł się w czasie z ważnymi dla gospodarzy świętami. Niespodzianką i miłym zaskoczeniem okazało się włączenie uczniów i nauczycieli w obchody święta Užgavinės, czyli zakończenia karnawału. Imprezie z przebierańcami i orkiestrą ludową towarzyszyły liczne konkursy, a jedną z konkurencji - jako mistrz refleksu - wygrał Dawid Kiernozek. Na zakończenie pobytu, 16 lutego, wszyscy włączyli się w obchody Dnia Niepodległości. Z tej okazji uczestnicy spotkania wzięli udział w otwarciu wystawy fotograficznej w 100-ną rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę. W tym tak ważnym i uroczystym dniu dobiegło końca spotkanie kończące naszą współpracę nad projektem. Atmosfera otwartości i tolerancji, chęci poznawania siebie nawzajem towarzyszyła wszystkim uczestnikom nie tylko na Litwie, ale od samego początku trwania projektu. Nowe znajomości, zawiązane przyjaźnie przetrwają. Idea i cele programu Erasmus+ zostały zrealizowane, a przyjazna i pozytywna atmosfera na każdym spotkaniu koordynatorów i uczestników sprzyjała i owocnej pracy, zdobywaniu nowych umiejętności , jak i dała możliwość poznania innych kultur, przybliżenia zwyczajów i obyczajów by lepiej rozumieć siebie nawzajem i wspólnie tworzyć lepszą, wspólną Europę.