XVII finał Spotkań Ortograficznych

Zmagania z ortografią dobiegły końca – przyznano tytuły, wręczono dyplomy i nagrody …

W dniu 8 maja 2019r. w naszej szkole odbył się XVII finał „Spotkań Ortograficznych” dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla o tytuł „MISTRZA ORTOGRAFII” pod honorowym patronatem Starosty Przemyskiego Pana Jana Pączka. W pierwszym etapie uczestniczyło 100 uczniów z ośmiu gmin (Bircza, Dubiecko, Krasiczyn, Medyka, Orły, Przemyśl, Stubno, Żurawica) i czterech szkół przemyskich (SP-4, SP-6, SP-16, ZPS-Muzycznych). Drugi etap konkursu miał miejsce w Zespole Szkół w Birczy, gdzie w dniu 3 kwietnia 2019r. spotkało się 34 laureatów konkursów  gminnych i  szkolnych. Do finałowego, trzeciego etapu zostało zakwalifikowanych 16 uczniów z Przemyśla (SP-4, SP-16 i ZPS-Muzycznych) oraz ze szkół w Birczy, Bolestraszycach,  Buszkowicach, Dubiecku, Grochowcach, Łętowni, Małkowicach, Nehrybce, Torkach, Walawie, Wyszatycach).

Rywalizując o mistrzowski tytuł uczniowie musieli się zmierzyć z wieloma pułapkami ortograficznymi. Nie zrobiły na nich „żadnego wrażenia rozżarzone pustynne piaski, nie przeraziło żądło trzmiela, chór w filharmonii, gżegżółka, zasuwka”. Naszą szkołę godnie reprezentował trzecioklasista Michał Zalcman i choć do zgarnięcia laurów zabrakło kilku punktów, serdecznie gratulujemy Michałowi bardzo dobrego wyniku.

Zaszczytny tytuł „Mistrza Ortografii” zdobyła w tym roku Łucja Pusz z SP-4, a II miejsce „wywalczyła” piórem Kornelia Jakubiszyn z SP w Walawie. Trzecie miejsce ex aequo zajęły: Magdalena Kozik z SP-Wyszatyce oraz Kinga Repich z ZSP-Łętownia. Wyróżnienie uzyskał Ksawery Sochacki z SP-Dubiecko.

Tegoroczne Spotkania Ortograficzne przebiegły w niezwykle sympatycznej atmosferze, a czas oczekiwania na wyniki uczniowie miło spędzili w Kole Łowieckim. Na uroczystym podsumowaniu konkursu Starostę Przemyskiego reprezentował Pan Piotr Worosz – Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu. W spotkaniu wzięła również udział  Pani Alina Dąbek – menadżer regionalny Wydawnictwa MAC. Laureaci konkursu otrzymali ufundowane przez starostwo dyplomy i nagrody. Uczniowie przyjęli również gratulacje, a nauczyciele podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursu.

Tekst AD