,,Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” – rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu szkolnym, ponieważ kształtuje postawy patriotyczne i uczy szacunku do historii ojczystej.

Narodowe Święto Niepodległości – przypada na dzień 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Oficjalnie dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Po wojnie władze komunistyczne zniosły święto ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Święto zostało przywrócone przez Sejm ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Jednak niepodległość nie przyszła do Polaków sama, musieli ją wywalczyć, poświęcając życie wielu tysięcy młodych i dorosłych bohaterów, obrońców ojczyzny. Walczono o polskie granice zachodnie, o polskość Śląska, Wielkopolski oraz o kresy wschodnie: polski Przemyśl i Lwów. Dla społeczności naszej szkoły ważna jest ofiara młodzieży przemyskiej i lwowskiej, szczególnie tej drugiej, bowiem szkoła nosi ich imię.

Do obrony Lwowa przed Ukraińcami ochotniczo stanęli studenci, robotnicy, urzędnicy, gimnazjaliści i batiarzy. W walkach we Lwowie do 22 listopada 1918 roku włącznie uczestniczyło z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych 6022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 nie przekroczyło 25. roku życia, najmłodszy Jaś Kukawski miał 9 lat. 

Zginęło lub zmarło od ran 439 żołnierzy i członków wojskowej służby sanitarnej, w tym 12 kobiet. 120 poległych było uczniami, a 76 studentami uczelni. Jeden z nich, 13-letni Antoni Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.

W tych dniach warto pamiętać o naszych rówieśnikach, którzy nie wahali się ani chwili i podjęli walkę z oddziałami ukraińskimi, broniąc swoje miasta, ojczyny. Czternastoletni Jurek Bitschan napisał w liście do swojego ojczyma:

 ,,Kochany Tatusiu! Idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę tyle sił, by służyć i wytrzymać. Obowiązkiem moim jest iść, gdy mam dość sił, bo brakuje ciągle ludzi do wyswobodzenia Lwowa”. Patrząc na poświęcenie Orląt Lwowskich, patronów naszej szkoły, zastanówmy się, czym dla nas jest patriotyzm, czy bylibyśmy zdolni do podobnych czynów? Zachęcam do obejrzenia prezentacji o bohaterskich orlętach.

Prezentacja o bohaterskich orlętach

baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Rekrutacja_Logo z Canvy
Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content