Majowe święta

,,Niech się święcą Majowe Święta!”

Początek maja w naszej Ojczyźnie rozpoczyna kilka ważnych dat związanych z historią.
1 maja to dzień, w którym obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy zwany także jako Święto Ludzi Pracy. W czasach PRL obchodzono to święto niezwykle hucznie, organizowano pochody, w których brały udział tysiące ludzi. Przechodząc ulicami miast, uczestnicy pochodów nieśli flagi, transparenty, kwiaty.

2 maja to święto, które obowiązuje od 2004 roku. Dzięki niemu pamiętamy o naszych barwach narodowych, mamy możliwość poczucia więzi narodowej. Pięknie wyglądają osiedla i domy, z których okien lub balkonów powiewają biało-czerwone flagi.

3 maja to rocznica uchwalenia konstytucji, która była nowoczesnym i nowatorskim dokumentem powstałym w XVIII wieku. Powinniśmy być dumni, bowiem Konstytucja 3 Maja to pierwsza w Europie i druga na świecie taka ustawa zasadnicza. Na przestrzeni lat święto obchodzono uroczyście. Nawet w okresie zaborów oraz podczas okupacji polscy obywatele starali się
nie zapominać o tym święcie, chociaż łączyło się to z represjami. W czasach PRL rządzący również starali się wymazać to święto, jednak nie udało się. W wolnej Polsce, czyli po 1989 roku znów oficjalnie i niezwykle uroczyście je świętujemy.

Niestety, pandemia spowodowała, że zamknięci w domach lub z ograniczoną możliwością komunikowania się nie możemy w pełni celebrować tych świąt: uczestniczyć w różnorodnych uroczystościach, majówkach, imprezach rozrywkowych. W szkole również nie spotkamy się w tym roku w zielonej sali gimnastycznej, aby wysłuchać wierszy, pieśni przygotowanych przez nasze koleżanki i naszych kolegów. Miejmy nadzieję, że to ostatni raz. 

Możemy jednak uczcić te święta indywidualnie, w domu z bliskim. Obejrzyjcie prezentację, wykonajcie udostępnione ćwiczenia i nie zapomnijcie wywiesić flagi.

Majowe Święta – prezentacja przygotowana przez panią Dorotę Strociak – Nuckowską.

Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content