Orlęta – Orlętom…

W listopadzie 2022 r. nasza Szkoła objęła formalnie opiekę na grobem jednego z Orląt Przemyskich – Adama Franciszka Kończego.

Urodził się on w Przemyślu 1900 r. Był żołnierzem-ochotnikiem w Legionach Polskich. Należał do Harcerskiego Klubu Sportowego „Czuwaj”. Po wybuchu wojny polsko-ukraińskiej w listopadzie 1918 r. zgłosił się do koszar przy ul. 29 Listopada, gdzie organizowała się polska obrona. Od 3 listopada 1918 r. brał czynny udział w walkach; bronił Zasania przed atakami wojsk ukraińskich. Uczestniczył również w kontratakach sił polskich. W trakcie jednego z nich został śmiertelnie ranny w rejonie Bakończyc i zmarł 4 listopada w szpitalu powszechnym przy dzisiejszej ul. Borelowskiego. Jego pogrzeb odbył się dwa dni później, w środę 6 listopada o godz. 15. Ciało zostało złożone na cmentarzu zasańskim, przy kaplicy, w bezpośrednim sąsiedztwie pochowanych tam polskich żołnierzy-legionistów. Pośmiertnie został uhonorowany odznaką pamiątkową „Gwiazda Przemyśla” nr 380.

Adam Kończy był pierwszym polskim obrońcą, który zginął w walkach o Przemyśl w listopadzie 1918 r.

Nasza Szkoła nosząca imię Orląt Lwowskich podjęła się opieki na grobem jednego z Orląt Przemyskich, łącząc w ten sposób idee najmłodszych obrońców Lwowa i Przemyśla pod dewizą, która jest również aktualna w naszej szkole: „Semper fidelis – zawsze wierni”.

Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content