Pamiętając o naszych bohaterach…

W dniu 31 października, uczniowie klasy VI b wraz z wychowawcą p. Przemysławem Gładkim przygotowali mogiłę Adama Kończego do uroczystości Wszystkich Świętych. Od ubiegłego roku jest ona formalnie pod opieką SP 16, stąd regularne wizyty przy tym pochówku  uczniów z naszej szkoły.

Adam Kończy był pierwszym polskim obrońcą Przemyśla poległym w walkach polsko-ukraińskich w listopadzie 1918 r. . Walczył w rejonie Bakończyc, gdzie został śmiertelnie ranny i zmarł 4 listopada 1918 r.  Pośmiertnie został odznaczony „Gwiazdą Przemyśla” nr 380.  Jest pochowany w pobliżu kaplicy cmentarnej cmentarza na Zasaniu przy kwaterze polskich żołnierzy – legionistów.

Po oczyszczeniu grobowca z liści, gałęzi i kurzu zostały zapalone znicze, a towarzysząca temu chwila zadumy przypomniała uczniom o cenie jaką czasem trzeba zapłacić za wolność i niepodległość.

Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content