Pamiętamy o poległych Polakach w walce o naszą wolność!

3 listopada 2023 r. klasa 3 c udała się do dwóch Miejsc Pamięci Narodowej w Przemyślu:

– Ściana Straceń u zbiegu ulic Poniatowskiego i Żeromskiego

– pomnik Orląt Przemyskich.

Uczniowie zapalili znicze i minutą ciszy oddali hołd poległym.

Miejsca Pamięci Narodowej w Przemyślu:

Ściana straceń na tzw. Małym Rynku na Zasaniu. W tym miejscu 31 grudnia 1943 r.  Niemcy rozstrzelali dziesięciu polskich zakładników w odwet za zastrzelenie (28 grudnia 1943 r.) przez organizację podziemną agenta gestapo – urzędnika pocztowego, Stanisława Szajnę.

Pomnik Orląt Lwowskich został odbudowany w nowej lokalizacji  w 1994 r. Upamiętnia polską młodzież, która walczyła i ginęła za Ojczyznę w latach 1918-1921.  Pierwotnie  pomnik ten, wybudowany w 1938 roku, znajdował się na Placu Konstytucji, jednak został on zniszczony przez nacjonalistów ukraińskich latem 1940  r.

Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content