Szkolne Koło Młodych Odkrywców Sekcja Przyrody

Szkolne Koło Młodych Odkrywców  - Sekcja Przyrody klasy 1-2 oferuje atrakcyjne zajęcia stacjonarne i terenowe mające na celu rozwijanie zainteresowań i poszerzanie szkolnej wiedzy przyrodniczo-matematycznej. Uczniowie prowadzą obserwacje różnych obiektów przyrodniczych w ich naturalnym środowisku, pod mikroskopem, oglądają filmy przyrodnicze, albumy, plansze, pracują z mapą i globusem. Podczas zajęć stacjonarnych w szkole pracują również z podręcznikiem "Ekosprinter matematyczny" doskonaląc swoje umiejętności matematyczne. W ramach zajęć terenowych planowanych jest 5 wycieczek: na Kopiec Tatarski, do Nadleśnictwa Bircza, Arboretum w Bolestraszycach, Krasiczyna i nad Zalew Radawa.

Szkolne Koło Młodych Odkrywców  - Sekcja Przyrody klasy 3-4 oferuje atrakcyjne zajęcia stacjonarne i terenowe.

Podczas spotkań KMO najważniejsze jest osobiste zaangażowanie: klubowicze sami poszukują interesujących ich tematów i zamiast zaglądać do podręcznika, zdobywają odpowiedzi poprzez eksperymentowanie/doświadczanie.

Kluczowa jest metoda badawcza, która rozwija wiele kompetencji i zdolności jednocześnie, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami i pokazuje, że popełnianie błędów jest o tyle cenne, że uczy rozwiązywać problemy. Przedmiotem takich mogą być m.in.  doświadczenia zmysłami, obserwacje Kosmosu, wykorzystanie różnych źródeł energii czy analiza czystości wody w pobliskiej rzece. Dajemy dzieciom możliwość spędzania czasu w sposób aktywny, w grupie rówieśniczej, gdzie dokładnej instrukcji brak, a rozwiązanie jest nieznane. Tutaj odkrywają coś dla siebie samych – zaczynają rozumieć prawa nauki, przekonują się, że potrafią myśleć nieszablonowo, ćwiczą cierpliwość, determinację, gotowość podejmowania wyzwań.