Zagrożenia w internecie – cyberprzemoc

Dnia 19 maja gościem Akademii Rodzica była pani sierżant policji Małgorzata Czechowska. Pani Czechowska wygłosiła referat na temat zagrożeń w internecie- cyberprzemoc . Streszczenie referatu.

Internet jest nieocenionym narzędziem komunikacji, wiedzy i rozrywki. Ułatwia naukę, rozwija zainteresowania, niestety niesie również zagrożenia.Do najważniejszych zagrożeń należą:
-rozpowszechnianie nielegalnych treści
-nielegalne pozyskiwanie danych
-włamania sieciowe
-uzależnienia od internetu
-spam
-cyberprzemoc

Cyberprzemoc to prześladowanie, zastraszanie,nękanie , wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe. Prześladowanie przez internet jest groźne dlatego, że kompromitujące materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze. Formy cyberprzemocy to:
-zdjęcia i filmy
-przemoc werbalna
-podszywanie się za kogoś
-poniżanie , ośmieszanie
-straszenie , grożenie, szantaż
-publikowanie kompromitujących materiałów

Przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z internetu, może ograniczyć ryzyko zetknięcia się przez dziecko z niewłaściwymi treściami.
– ustal ramy czasowe korzystania z internetu
– zapewnij bezpieczeństwo dziecku instalując program kontrolujący wyświetlanie stron
– uczul dziecko by nie podawało w internecie swoich danych
– nie otwieraj korespondencji pochodzącej z nieznanego źródła
– umieśćcie komputer tak, abyście mogli kontrolować aktywność dzieci w sieci
– pomóżcie swoim dzieciom zrozumieć, jakie wiadomości i zachowanie może sprawić drugiej osobie przykrość
– budujcie zaufanie, tak aby Wasze dzieci wiedziały że mają w Was wsparcie
– jeśli zauważysz niebezpieczne strony lub inne niepokojące zdarzenia w internecie, zgłoś to organizacjom zajmującym się ich zwalczaniem.
– zwróć dziecku uwagę, że internet nie jest anonimowy
– pamiętaj że dziecko może być nie tylko ofiarą ,ale również sprawcą cyberprzemocy
Pamiętajmy, internet to nie tylko korzyści, brak zagrożeń w internecie zależy tylko od jego użytkowników. To jak zostanie wykorzystany zależy tylko od nas.

streszczenie Alicja Mazurek

baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO