Zlot Szkół imienia Orląt Lwowskich

Dzięki wsparciu finansowemu oraz inicjatywie Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie,  w dniach 28 – 29 września odbył się kolejny Zlot Szkół im. Orląt Lwowskich Wzięły w nim udział szkoły z Roźwienicy, Rzeszowa, Zabratówki i po raz pierwszy nasza szkoła. W grupie 48 uczestników SP 16 reprezentowali: Anna Barszczak, Szymon Buksa, Anastasia Dzera, Paweł Fudali, Anna Khrebet, Zofia Kulczycka, Karol Rzeszutko, Michał Zalcman.  

Naszą wędrówkę po Podkarpaciu rozpoczęliśmy od Kresowego Domu Sztuki w Dubiecku. Tam nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Zlotu – na uczniów oraz nauczycieli czekali: p. Mateusz Werner, reprezentujący Podkarpacki Urząd Marszałkowski oraz p. Jacek Grzegorzak – burmistrz Dubiecka. Obejrzeliśmy tamtejszy zamek i mural Mohorta – bohatera jednego z dzieł Wincentego Pola, legendarnego żołnierza i obrońcy Kresów I Rzeczypospolitej. Następnym punktem wspólnego wyjazdu była wizyta w Rezerwacie „Kozigarb” w pobliżu Dubiecka i przejście jedną ze ścieżek edukacyjnych. Docelowym punktem pierwszego dnia Zlotu był Krasiczyn, do którego dotarliśmy jadąc przez Posadę Rybotycką i Rybotycze, odwiedzając malowniczo położoną murowaną cerkiew obronną oraz świetnie zachowany cmentarz żydowski.

W Krasiczynie był czas na odpoczynek oraz gry i konkursy – oczywiście o tematyce kresowej. Podzieleni na grupy, pracowaliśmy wspólnie z koleżankami i kolegami z pozostałych szkół, przygotowując materiały dotyczące m.in. Orląt Lwowskich. Dzień zakończył się przy wspólnym ognisku i pieczeniu kiełbasy.

Rankiem 29 września wyruszyliśmy na zwiedzanie Zamku w Krasiczynie wraz z pięknym parkiem. Stamtąd autokarem udaliśmy się na dwa forty Twierdzy Przemyśl: Fort XV Borek oraz Fort I Salis Soglio. Tutaj rolę przewodnika i historyka przejął nasz dyrektor dr Grzegorz Szopa, który wprowadził nas w okres I wojny światowej i walk o forty przemyskiej twierdzy. Zwiedzane przez nas obiekty zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach naszej wyprawy, tym bardziej, że jeden z nich leży bezpośrednio na linii granicy państwowej. Trzymając się tematyki I wojny światowej oraz walk o granice II Rzeczypospolitej, pojechaliśmy w pobliże budowanego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice. To tam na przełomie listopada i grudnia 1918 roku Orlęta Przemyskie stoczyły ciężki bój z Ukraińcami, broniąc dostępu do Przemyśla. Polegli podczas tej walki polscy bohaterowie spoczywają we wspólnej mogile na Cmentarzu Głównym. Szczególnie w pamięć zapadła opowieść o Irenie Benschównie, sanitariuszce ochotniczce z Wielkopolski, walczącej w obronie Przemyśla, która zginęła pod Niżankowicami, bestialsko zamordowana przez Ukraińców.

Nasz zlot zakończyliśmy na przemyskiej Starówce w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Tam, jego dyrektor pan Jan Jarosz, w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego dokonał podsumowania Zlotu.

Bardzo dziękujemy Podkarpackiemu Urzędowi Marszałkowskiemu za sfinansowanie Zlotu,   a Panu Mateuszowi Wernerowi za osobiste zaangażowanie w to przedsięwzięcie, oraz Szkole Podstawowej w Roźwienicy za udostępnienie zdjęć z imprezy!

Dla Rodziców - Dokumenty do pobrania
baner Nasze orlątko
czter pory roku
Mediatorzy rówieśniczy LOGO
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych plakat
Telefon zaufania
Vulcan Nabor
Skip to content